Herczog László זצ״ל emlékére
Támuz 21-én Herczog László – Reb Jákov ben Slomo Jichak Herczog זצ״ל – a MAOIH volt főtitkára, később elnöke jórcájtjára emlékezünk fájó szívvel.
Herczog Laci – hiszen a zsidó közösségben, közéletben mindenki így hívta – évtizede már, hogy itthagyott bennünket, és hiánya bizony fájóan sokszor érződik a mindennapokban. Zsidó bölcsességet és igazi jiddiskájtot árasztott magából, mert von zu Haus hozta magával azt az igazi ízes magyar orthodox zsidó hagyományt, melyet ma már sokan csak a nagyszülőkre emlékezve vagy rosszabb esetben visszaemlékezésekből, könyvek lapjairól ismernek csak. Számára mindez az élete része, a mindennapok körforgásának természetes eleme volt. Lacihoz hasonlatos szellemiségű, egyéniségű, a jiddiskájt továbbadásáért élő ember hiányát az összmagyar zsidóság szenvedi.
Édesapja, Herczog Gyula a pozsonyi jesívában szerzett rabbiképesítést, ezzel is erősítve a régi magyarországi, a Chaszam Szajferhez kötődő orthodox hagyományt a családban. Ezen tradíció mentén tanult az édesapa második, a Hurbán után kötött házasságából származó Herczog Laci Benedikt Sándor rabbi irányítása alatt működő Dob utcai kis jesívában. Kevesen kötődtek annyi szállal a magyar orthodoxia központjához, a Dob utcához, mint Ő.
Amit édesapjától, a pesti jesívàban, vagy élete bármely napján tanult, azt az érdeklődő fiataloknak boldogan továbbadta. Igaz tanító volt, legyen szó a hagyományos áskenázi nuszách szerinti előimádkozás tudományáról, vagy éppen a micvák örök kötelmeiről. Generációk sora tanult tőle judaizmust a Dessewffy utcai sülben, melynek régi híve volt, vagy épp az általa gründolt Or Chádás Alapítvány keretein belül. A rendszerváltáskor megnyitott, orthodox zsidó közoktatást a zászlajára tűző Wesselényi utcai iskola létrejötte is nagy mértékben köthető a nevéhez.
Az eljövendő korosztályokat nem csak lélekben nevelte zsidóvá, de hosszú évtizedeken át ő volt az egyetlen ember Magyarországon, aki a megszületett kisfiúknak megcsinálhatta a Briszt. Móhél diplomáját – Majse Weisz rabbi inspirálására – még 1978-ban szerezte Nagy- Britanniában, ahol az akkoriban közismert móhéltól Bruditól tanult, és elmondható, hogy azon magyar zsidó családokat, akik még voltak annyira vallásosak, hogy gyermeküket körülmetéltessék, Herczog László mindegyiküket ismerte.
Feleségével, a hajdúsági orthodox közegben született Herczog Lászlóné Jutkával két lánygyermeket neveltek fel. Herczog Lászlóné, de ahogy mindenki ismeri és szereti: a Herczog Jutka drága férje halálát követően követte lányait az Egyesült Államokba, de óvó tekintetét mind a mai napig az orthodoxián tartja.
Laci élete a micvák megtartásáról, a tanításról, a zsidóság megőrzéséről szólt, a jelenkori Orthodoxia léte nagy mértékben neki is köszönhető. Élete lángjának korai kihunytával mindenki veszített, de az Or Chádást, a fényt, amit hordozott, – ami neki köszönhetően messzire sugározta annak világító erejét – igyekszünk újra fellobbantani.
Emlékét el nem múló hálával őrízzük!
זכר צדיק לברכה
Keszler Gábor