Michael Malchieli Izrael Állam vallásügyi miniszterének látogatása hazánkban
A Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség (MAOIH) invitálására – egyidejűleg Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár közelmúltbéli izraeli látogatása alkalmával átadott meghívására – a múlt hét végén hazánkba érkezett Michael Malchieli, Izrael Állam vallásügyi minisztere. Soltész államtitkár úr azért hívta meg miniszter urat Magyarországra, hogy saját szemével győződhessen meg a hazai zsidó közösségek újjáéledéséről és fejlődéséről, valamint a Hitközségek vezetése és a kormányzat harmonikus kapcsolatáról.
A diplomáciai esemény szorosan illeszkedik Magyarország Kormánya által is támogatott Holokauszt 80 emlékév rendezvény-sorozatához.
Vasárnap miniszter urat Keszler Gábor, a MAOIH elnöke és Oirechman Shmuel rabbi, a MAOIH főtitkára fogadta, a közös reggeli imát követően a program Bodrogkeresztúron, az áldott emlékezetű Steiner Sáje rabbi sírjánál folytatódott, ahol Miniszter úr és a teljes küldöttség zsoltárokat mondott és kvitliket helyezett el. Miniszter úr tájékozódott a helyi körülményekről, fejlesztésekről, tekintettel a nemzetközi szinten is rendkívül nagy létszámú zarándok turizmusra, egyben felajánlotta segítségét a környék fejlődése érdekében. A bodrogkeresztúri programhoz csatlakozott hozzájuk Kalmanovits Miklós úr, a MAOIH tokaji orthodox hitközségének elnöke is.
A keresztúri rebbe oheljének felkeresése után a küldöttség az ebédet és a délutáni imát követően továbbutazott Miskolcra, ahol miniszter úr a Miskolci Zsidó Hitközség vezetőivel találkozott és Deutsch Miklós elnök úr kalauzolásában megtekintette a zsinagógát, a múzeumot és a hazai zsidó közösségek közös vállalkozásában, valamint a Magyar Állam támogatásával kialakított mikvét. Micháél Málchiéli őszinte csodálattal szemlélte a miskolci épületegyüttest, és gratulált a miskolci közösségnek a szép értékmegőrző és értékteremtő munkáért.
A program hétfőn az új Orthodox Zsidó Múzeum ünnepélyes alapkő-letételével folytatódott, ugyancsak a Holokauszt 80 emlékév keretei között. A meghitt, de egyben felemelő ünnepség helyszíne a Kazinczy utcai Orthodox Zsinagóga udvara volt.
A rendezvény hivatalos részében Oirechman Shmuel főtitkár megnyitója után Keszler Gábor elnök, Szabó György, a MAZSÖK kuratóriumának elnöke, Malchieli miniszter úr és Lánszki államtitkár úr osztották meg gondolataikat a velük ünneplőkkel.
A szónoklatok közös eredőjében, vezérfonalában megjelent a hagyományos magyar orthodoxia mind vallási, mind az attól el nem választható kultúrtörténeti és életmódbeli értékeinek örök megóvása. A múlt hiteles megőrzésén és felmutatásán kívül legalább ily fontos, hogy ezzel párhuzamosan az orthodox közösség jövőjét is biztosítsuk, ki-ki saját feladatköre és eszközrendszere lehetőségéinek keretei között, ez nem csak mindannyiunk közös felelőssége, de megtisztelő feladata is. Ha a vigyázó szemünket a nemzetközi színtérre vetjük – akár az Atlanti óceánon túlra, akár a Közel-keleti régióra – az elmúlt évtizedekben talán soha nem volt olyan fontos a bevett, történelmi egyházak által közvetített értékrend következetes képviselete, mint napjainkban, hangsúlyozta Oirechman főtitkár.
Oirechman Shmuel rabbi, a MAOIH főtitkára üdvözlő beszédében kiemelte továbbá a magyar orthodox hagyományok tiszteletének és a közösségek egymás közti és belső békéjének fontosságát, majd megköszönte a Kormány Izrael melletti rendíthetetlen kiállását. A főtitkár szerint az orthodox közösségek szent kötelessége, hogy az elmúlt nyolc évtized nagy részében pusztulásra ítélt és elnyomott zsidó hagyományt megőrizzék és közelebb hozzák a mai kor embere számára is. Ebben számít az egész magyar zsidó közösség összefogására és együttműködésére, és reméli, hogy az orthodoxiában most zajló változások mindenki számára előre mutatóak lesznek.
Lánszki államtitkár úr felidézte, hogy építészként nagyon jól tudja, milyen fontos az, amikor egy kivitelezésnek kijelölik a kezdőpontját, és két kő jelképes egymásra helyezésével megkezdődik az építő munka, ezt pedig kiválóan demonstrálja az alapkövek mostani elhelyezése. Mutatja továbbá Magyarország Kormánya elköteleződését a hagyományos zsidó értékek megőrzése iránt, miniszter úr mostani látogatását pedig a két ország közötti barátság újabb, közösen kinyilvánított jelképének tartja.
Szabó György rabbi, a MAZSÖK elnöke beszélt a Kormány és a Közalapítvány közötti harmonikus együttműködésről, különösen a mostani Holokauszt 80. emlékév méltó és tiszteletteljes megemlékezései kapcsán, melyre a Kormány biztosította a MAZSÖK részére a forrásokat.
Keszler Gábor elnök hangsúlyozta azokat a nélkülözhetetlen fontos lépéseket, melyek elvezettek a mai ünnepélyes eseményig, kiemelve az Orthodox Levéltár folyó év februári állami akkreditációját, gyűjteményének bővülését. Megköszönve azoknak, akiknek rendíthetetlen elkötelezettsége nélkül a számtalan álmuk egyikének alapjait ma nem rakhatnák le. Oirechman főtitkárral közösen köszönetet mondott Magyarország Kormányának és a MAZSÖK-nek a Holokauszt 80. Emlékév keretében nyújtott támogatásáért, valamint a nagylelkű adományozó magánszemélyek segítő közreműködéséért.
Malchieli miniszter úr – megerősítve Benjamin Netanyahu miniszterelnök személyes álláspontját – méltatta Magyarország Kormányát, hathatós támogatását a zsidó közösségek, így a MAOIH irányába is. Köszönetet mondott hazánk Izrael melletti következetes baráti kiállásért a nemzetközi fórumokon ezekben az igen nehéz időkben, kiemelve és példaértékűnek ítélve Magyarország elkötelezett békepártiságát. Nem ment el szó nélkül a miniszter úr amellett a köztudomású és a zsidóság szempontjából örömteli tény mellett sem, hogy a magyarországi zsidó közösség békében, biztonságban, hite és meggyőződése szerint élheti meg ünnepeit és hétköznapjait. Miniszter úr számára kiemelt fontossággal bír az Izraelen kívüli orthodox közösségek biztonsága és fejlődése, és a mai alapkő-letétel – egy új ortodox zsidó múzeum kialakítása – is annak bizonysága, hogy Magyarországon fejlődik és virágzik a zsidó közösség, ezért miniszter úr különös köszönetét fejezte ki Orbán Viktor miniszterelnöknek és az általa vezetett Kormány számára.
A beszédek elhangzását követően az új múzeum alapkő elhelyezésének ünnepélyes és megtisztelő feladatát Michael Malchieli izraeli vallásügyi miniszter, Magyarország Kormánya részéről Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára, Szabó György rabbi, a MAZSÖK elnöke, a MAOIH részéről Oirechman Shmuel főtitkár, Zev Paskesz vallási vezető és Keszler Gábor elnök látták el.
A keddi program az orthodox életigenlés terézvárosi tanúságainak megtekintésével telt.
Először Oirechman főtitkár és Keszler elnök kalauzolásával Michael Malchieli vallásügyi miniszter a „vörös sipkások” zsinagógáját, a Dessewffy utca 23. alatti zsinagógát tekintette meg. (A „vörös sipkás” elnevezés az 1800-as évek végéről ered, ugyanis a kezdetekben elsősorban fuvarosok és hordárok imádkoztak itt, akik jellegzetes vörös fejvedőt viseltek és a pályaudvar közelsége miatt jártak ide.) A sajnálatos több évtizednyi elhanyagoltságot követően a jelenlegi adminisztráció itt is a tettek mezejére lépett, és ebben a zsinagógában is megindult a felújítási program, melynek tényét a külföldi vendég nagy örömmel nyugtázta.
A főváros VI. kerületének másik új életre keltett orthodox zsidó ékköve a Vörösmarty utcai Pesti Stíbel, melyben Oirechman Shmuel főtitkár, az imaház rabbija kísérte Michael Malchielit. Az 1900-as évek első felétől a „Budapesti Thorasz Chajim Vallásgyakorlati Imaház Egylet” által üzemeltetett imaház az 1980-as évek közepe óta aludta Csipkerózsika álmát, Oirechman rabbi azonban megérezve a hely különleges atmoszféráját, újjászervezte a helyi közösséget.
Malchieli miniszter úr látogatása során úgy nyilatkozott, hogy életre szóló élménnyel gazdagodott, látván, milyen zsidó értékeket rejt évszázados távlatban is egy Közép-európai világváros belső kerülete.
A vendéglátók örömmel és szívesen látják viszont bármikor Micháél Málchiélit, akár magánemberként, akár vezető kormányzati pozíciójában.